Pysznie u Marty

sobota, 1 grudnia 2012

Spaghetti Carbonara


Danie zrobione przeze mnie wczoraj na szybką kolację, bo ja miałam ochotę na makaron, a mój mężczyzna bardzo lubi ten sos na bazie boczku :)

Składniki:


  • makaron spaghetti (ilość zależy od apetytu, a ja zawsze biorę tak "na oko" pełną garść);
  • szczypta soli;
  • pół kubeczka śmietany 12% lub 18%;
  • 100 g boczku wędzonego;
  • odrobina oleju i oliwy z oliwek;
  • plaster sera żółtego;
  • zioła prowansalskie (tu polecam te z Kotanyi, które właśnie testuję).

Przygotowanie:


Makaron ugotować w osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu. Ja lubię al dente, ale mój narzeczony woli bardziej miękki, więc muszę ten czas możliwie wypośrodkować. Po ugotowaniu odlać wodę. Nigdy nie przelewam makaronu wodą, bo czytałam, że wypłukuje się wtedy cenne składniki. Makaron rozłożyć na talerze.
W czasie, gdy makaron się gotuje można przystąpić do przygotowywania sosu. Na patelni podgrzać odrobinę oleju zmieszanego z oliwą z oliwek (to taki mój wymysł, ale jak ktoś nie lubi oliwy to można równie dobrze bez niej się obejść). Podsmażyć pokrojony w kosteczkę boczek, później dodać śmietany i pokrojony plaster sera. Na koniec dodać przyprawy do smaku, w moim przypadku są to zioła prowansalskie z Kotanyi - cudowny mix wszystkich ważnych dla mnie przypraw, wyjątkowo aromatyczny i łatwy w użyciu, bo umieszczony w wygodnym młynku:)
Sos nałożyć na makaron i serwować od razu.

Smacznego!!!

poniedziałek, 26 listopada 2012

Rosół

Rosół ugotować może tak naprawdę każdy, ale jednym wyjdzie to lepiej, innym troszkę gorzej. Nie zamierzam w tym miejscu oceniać, ani chwalić się, że dobrze gotuję rosół, ale podam przepis, którego zaczerpnęłam od mamy.

Składniki:


  • 3/4 garnka wody (także im większy garnek, tym więcej zupy :)),
  • 1 lub 2 porcje rosołowe, udko z kurczaka, skrzydełka itp.,
  • warzywa (marchewka, seler, pietruszka korzeń i natka),
  • 1/2 cebuli,
  • 1 łyżka wegety,
  • 1-2 kostki rosołowej,
  • szczypta soli i pieprzu,
  • kilka kropel magi.

Przygotowanie:


Garnek z wodą postawić na palniku i w między czasie dodawać kolejne składniki, czyli opłukane porcje rosołowe, pokrojoną marchewkę, seler, pietruszkę korzeń i drobno pokrojoną natkę. Cebulę na kilka minut położyć na palniku, żeby się przydymiła i także dodać do wywaru. Wsypać wegetę, dodać kostkę rosołową, magi oraz sól i pieprz. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około godzinę. Podawać z makaronem.

Smacznego!!!




poniedziałek, 19 listopada 2012

Koktajl bananowy z cynamonem

Coś dla osób lubiących lekkie diety. Banan i aromatyczny cynamon bardzo przypadły mi do gustu w tym połączeniu. Całość jest bardzo sycąca.

Składniki:


  • 1 banan
  • mały jogurt naturalny
  • szczypta cynamonu (zależnie od upodobań)

Przygotowanie:


Wszystko dokładnie zmiksować i już!

Smacznego!!!

sobota, 10 listopada 2012

Jesień przy herbatce - Lipton Lemon Tea

Jako że na zewnątrz coraz chłodniej się robi, miłym akcentem w te jesienne dni są popołudnia i wieczory spędzone ze znajomymi przy smacznych herbatkach, które są najlepszym sposobem na rozgrzanie.

Dziś polecam herbatkę Lipton Lemon Tea w piramidkach. Oczywiście, bez żadnych dodatków, bo smak cytrynowy gwarantuje nam już sama herbata, a ja cukru nie lubię, więc i jego nie dodaję.

Lubię za to ładne filiżanki, które podnoszą wartość napoju dla mnie. Co powiecie na kwiatową filiżankę mojej siostry? Bardzo mi się podoba.

Jeśli macie swoje ulubione herbaty na jesień, piszcie o nich w komentarzach, chętnie skosztuję :)

Smacznej herbatki!!!



niedziela, 4 listopada 2012

Pancake z syropem klonowym

Może najpierw kilka słów o samym syropie klonowym. Podobno ma mniej kalorii niż cukier czy miód, tak jest podane na etykiecie. Dla mnie osobiście smakował trochę jak karmel. Trudno go dostać w sklepach, dlatego zamówiłam sobie buteleczkę na Allegro.

Składniki na 1 pancake:


  • zamiast mleka (jak przy zwykłych naleśnikach) kilka łyżek jogurtu naturalnego,
  • odrobina wody mineralnej gazowanej (zamiast sody),
  • 1 jajko,
  • kilka łyżek mąki pszennej,
  • szczypta soli,
  • kilka kropel oleju do smażenia.

Wykonanie:

Powyższe składniki (włącznie z olejem) wymieszać starannie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Wylać na rozgrzany na patelni olej. Smażyć do zarumienienia z jednej i drugiej strony. Po zdjęciu z patelni polać jedną stronę syropem i złożyć pancake na pół, po czym polać jeszcze odrobinę z góry.

Smacznego!!!